понеделник, март 8, 2021

ЕДС доминира на целосно либерализираниот пазар на струја во С. Македонија

Компанијата ЕДС, како доминантен играч продаде најмногу струја до крајните потрошувачи во 2019, годината во која за прв пат започна да функционира целосно либерализираниот...
Повеќе
  Почетна Животна средина

  Животна средина

  РЕК „Битола“ многу побрзо ги следи еколошките процеси во последните три години, тврдат од ЕСМ

  Набавени се и еколошки автобуси за превоз на вработените во РЕК 'Битола“, со што АД ЕСМ, како што посочуваат, е првата компанија која обезбеди...

  Британија до 2030 година може да забрани продажба на автомобили на фосилни горива

  Продажбата на хибриди би била дозволена до 2035 година, но возилата со „чист“ бензински и дизел мотор може брзо да исчезнат од продажните салони,...

  ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во кавга за „пресушените езера“ и производството на струја

  Опозицијата го посочува Тиквешкото Езеро како пример дека, „незасинтноста на власта и засиленото производство на електрична енергија во текот на летото“ го намалија нивото...

  Енергетската соработка во фокусот на разговорите на Битиќи и Франкојанис

  Енергетското поврзување на Северна Македонија и Грција, како и енергетската соработка меѓу двете земји биле темите за кои вчера, преку видеоконференција, разговарале заменик-претседателот на...

  Прочитај

  Струја