сабота, февруари 27, 2021

ЕДС доминира на целосно либерализираниот пазар на струја во С. Македонија

Компанијата ЕДС, како доминантен играч продаде најмногу струја до крајните потрошувачи во 2019, годината во која за прв пат започна да функционира целосно либерализираниот...
Повеќе

  Природен гас

  Магистралниот гасовод од Скопје до Гостивар ќе биде готов годинава

  Оваа делница е инвестиција од 29 милиони евра, а досега се изградени околу 80 проценти од трасата или заварени се 53 километри цевки од...

  Тендерот за изградба на 68-километарскиот гасовод Неготино – Гевгелија до крајот на годината

  Северна Македонија ќе објави тендер за планирана изградба на 68-километарскиот гасовод Неготино - Гевгелија до крајот на годината, изјави министерот за транспорт Благој Бочварски. Владата...

  Огромен пад на приходите на нафтените компании поради пандемијата

  Пандемијата со Ковид-19 негативно влијае и врз глобалната индустрија на нафта и гас, покажуваат финансиските извештаи на водечките нафтени компании за 2020 година. Англо-холандскиот нафтен...

  Заев: По 30 години, ќе успее проектот Чебрен вреден до 800 милиони евра

  По 30 години, ќе успее проектот Чебрен вреден помеѓу 600 и 800 милиони евра, вели премиерот Зоран Заев. Заев, во вечерниот дел од дебатата на...

  Заев: Со наше учество во гасоводот Александрополис се демонополизира снабдувањето со гас

  Сите граѓани се сопственици на националниот гасовод, што е огромна придобивка за граѓаните и за националните можности на државата. Наместо да биде присутен само...

  Уште една компанија излезе од „Северен тек 2“, поради можност од санкции од САД

    Компанијата „Рамбол“ се најде во средиштето на конфликтот околу скапиот гасовод од Русија до Германија Консултантската фирма „Рамбол“ одби да учествува во завршувањето на „Северен...

  Заев: Идната година почнува изградбата на гасовод со Грција

  Идната година официјално ќе започне проектот за изградба на гасовод со Грција, најави премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил на кој ги набројува...

  Азербеџанскиот гас стигна до Грција и Бугарија

  Трансјадранскиот гасовод (ТАП), кој има капацитет од 10 милијарди кубни метри годишно, после почетокот на комерцијалното работење во ноември 2020, го испорача првиот азербејџански...

  Корисниците на природен гас од 1 јануари ќе добиваат пониски сметки за 6,16%

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се намалува тарифата за преносна природен гас во просек за 6,16 %. Одлуката...

  Прочитај

  Струја