понеделник, март 8, 2021

ЕДС доминира на целосно либерализираниот пазар на струја во С. Македонија

Компанијата ЕДС, како доминантен играч продаде најмногу струја до крајните потрошувачи во 2019, годината во која за прв пат започна да функционира целосно либерализираниот...
Повеќе
  Почетна Фосилни горива

  Фосилни горива

  Бензините поскапуваат по половина денар, цената на дизелот со иста цена

  Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар по литар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). ...

  Заев: Преку договорот од Преспа остваривме соработка со Грција во енергетиката со што стануваме земја којашто предничи во регионот по инвестиции во зелена енергија

  „Економската соработка со Грција после Преспа бележи развој кој не можеше да се замисли пред тоа“, рече во интервју за Слободна ТВ, претседателот на...

  Горивата поскапуваат за еден до 1,5 денар

  Со одлука на Регулаторната комисија од ноќеска малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство...

  Магистралниот гасовод од Скопје до Гостивар ќе биде готов годинава

  Оваа делница е инвестиција од 29 милиони евра, а досега се изградени околу 80 проценти од трасата или заварени се 53 километри цевки од...

  Бензините поскапуваат по еден денар, дизелот поскапува половина денар

  Бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе поскапат за денар по литар, а за половина денар ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство...

  Бензините поскапуваат од половина до еден денар, а дизелот за 1,5 денари

  Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) од вечер на полноќ  малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 денар/литар, а...

  Тендерот за изградба на 68-километарскиот гасовод Неготино – Гевгелија до крајот на годината

  Северна Македонија ќе објави тендер за планирана изградба на 68-километарскиот гасовод Неготино - Гевгелија до крајот на годината, изјави министерот за транспорт Благој Бочварски. Владата...

  Бензините поскапуваат за 1,5, а дизелот за 1 денар

  Цените на бензините од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 1,5 денари за литар, а дизел горивата поскапуваат за еден денар, одлучи денеска Регулаторната...

  Огромен пад на приходите на нафтените компании поради пандемијата

  Пандемијата со Ковид-19 негативно влијае и врз глобалната индустрија на нафта и гас, покажуваат финансиските извештаи на водечките нафтени компании за 2020 година. Англо-холандскиот нафтен...

  Прочитај

  Струја