понеделник, март 8, 2021

ЕДС доминира на целосно либерализираниот пазар на струја во С. Македонија

Компанијата ЕДС, како доминантен играч продаде најмногу струја до крајните потрошувачи во 2019, годината во која за прв пат започна да функционира целосно либерализираниот...
Повеќе

  Фото волтаици

  Соларните панели на покривите на згради се задолжителни во Берлин од 2023 година

  Во главниот град на Геманија, Берлин, донесена е одлука за задолжително поставување на фотоволтаични или термално-соларни инсталации на покривите на новите згради како и...

  Германски грант за ЕСМ од 2,4 милиони евра за енергетска транзиција

  Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) во понеделник потпиша договор за грант од 2,4 милиони евра со Германската банка за развој банка (КФВ), средства со...

  Одобрен договорот за фотоволтаичи од милијарда евра меѓу грчката PPC и германската RWE

  Извршниот одбор на грчката Државна компанија за електрична енергија ДЕИ (PPC) го одобри Договорот со германската енергетска компанија RWE, објави компанијата во вторникот. Договорот се...

  Заев: По 30 години, ќе успее проектот Чебрен вреден до 800 милиони евра

  По 30 години, ќе успее проектот Чебрен вреден помеѓу 600 и 800 милиони евра, вели премиерот Зоран Заев. Заев, во вечерниот дел од дебатата на...

  Што се пловечки соларни панели?

  Како функционираат пловечките соларни панели? Пловечки соларен, исто така познат како пливачки/лебдечки фотоволтаик (FPV), е низа од панели кои пловат над вода. Соларните панели треба...

  Заев: Со наше учество во гасоводот Александрополис се демонополизира снабдувањето со гас

  Сите граѓани се сопственици на националниот гасовод, што е огромна придобивка за граѓаните и за националните можности на државата. Наместо да биде присутен само...

  Заев: Идната година почнува изградбата на гасовод со Грција

  Идната година официјално ќе започне проектот за изградба на гасовод со Грција, најави премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил на кој ги набројува...

  Грција е лидер во воведување на обновливи извори во 2020 година на Балканот со 45,5 GW

  Минатата година и покрај неодамнешното намалување на државната поддршка за зелената енергија, Грчкот регулаторниот орган за енергетика (РАЕ) регистрираше 1.864 апликации во комбиниран капацитет...

  Грција: Инвеститорите во фотоволтаични централи се соочуваат со нова давачка, надоместок за рециклирање од 7 € по панел

  Производителите на соларна енергија во Грција се очекува да се соочат со нов трошок оваа година, надоместок за рециклирање на панели, што се очекува...

  Прочитај

  Струја