сабота, февруари 27, 2021

ЕДС доминира на целосно либерализираниот пазар на струја во С. Македонија

Компанијата ЕДС, како доминантен играч продаде најмногу струја до крајните потрошувачи во 2019, годината во која за прв пат започна да функционира целосно либерализираниот...
Повеќе
  Почетна Електрична енергија

  Електрична енергија

  „Сименс“ заинтересиран за учество во енергетски и други капитални проекти во земјава

  Делегација на германската компанија „Сименс“, предводена од директорот Удо Ајхлингер, во понеделник беше примена од страна на премиерот, Зоран Заев. Како што соопшти владината прес-служба,...

  Одобрен договорот за фотоволтаичи од милијарда евра меѓу грчката PPC и германската RWE

  Извршниот одбор на грчката Државна компанија за електрична енергија ДЕИ (PPC) го одобри Договорот со германската енергетска компанија RWE, објави компанијата во вторникот. Договорот се...

  Норвешка е најголем извозник на електрична енергија во Европа за 2020 година

  Северна Македонија со 35,7% увоз е еден од поголемите увозници на електрична енергија Според енергетскиот портал www.enappsys.com, Норвешка ја престигна Франција и стана најголемиот нето-извозник...

  Заев: По 30 години, ќе успее проектот Чебрен вреден до 800 милиони евра

  По 30 години, ќе успее проектот Чебрен вреден помеѓу 600 и 800 милиони евра, вели премиерот Зоран Заев. Заев, во вечерниот дел од дебатата на...

  Производството на електрична енергија од јаглен да се замени со производство на електрична енергија од обновливи извори

  Зеленото сценарио во ажурираната Стратегија за развој на енергетиката до 2040 година е најоптимално за развојот на земјата, а за енергетската транзиција предвидена во...

  За 20 години РЕК Битола ќе престане да произбедува струја од јаглен, првиот блок ќе се исклучи за пет години

  Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, на конференцијата „Визија за енергетска транзиција 2040“ посочи дека компанијата планира до 2025/26 година да го исклучи...

  Продолжува големата покриеност на потрошувачката на електрична енергија од увоз

  Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2020 година, вкупната потрошувачка на електрична енергија изнесува 671 057 МWh. Бруто-домашното производство на електрична...

  Што се пловечки соларни панели?

  Како функционираат пловечките соларни панели? Пловечки соларен, исто така познат како пливачки/лебдечки фотоволтаик (FPV), е низа од панели кои пловат над вода. Соларните панели треба...

  Заев: Со наше учество во гасоводот Александрополис се демонополизира снабдувањето со гас

  Сите граѓани се сопственици на националниот гасовод, што е огромна придобивка за граѓаните и за националните можности на државата. Наместо да биде присутен само...

  Прочитај

  Струја