четврток, март 4, 2021

ЕДС доминира на целосно либерализираниот пазар на струја во С. Македонија

Компанијата ЕДС, како доминантен играч продаде најмногу струја до крајните потрошувачи во 2019, годината во која за прв пат започна да функционира целосно либерализираниот...
Повеќе

  РСМ

  „Сименс“ заинтересиран за учество во енергетски и други капитални проекти во земјава

  Делегација на германската компанија „Сименс“, предводена од директорот Удо Ајхлингер, во понеделник беше примена од страна на премиерот, Зоран Заев. Како што соопшти владината прес-служба,...

  Заев: По 30 години, ќе успее проектот Чебрен вреден до 800 милиони евра

  По 30 години, ќе успее проектот Чебрен вреден помеѓу 600 и 800 милиони евра, вели премиерот Зоран Заев. Заев, во вечерниот дел од дебатата на...

  Производството на електрична енергија од јаглен да се замени со производство на електрична енергија од обновливи извори

  Зеленото сценарио во ажурираната Стратегија за развој на енергетиката до 2040 година е најоптимално за развојот на земјата, а за енергетската транзиција предвидена во...

  За 20 години РЕК Битола ќе престане да произбедува струја од јаглен, првиот блок ќе се исклучи за пет години

  Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, на конференцијата „Визија за енергетска транзиција 2040“ посочи дека компанијата планира до 2025/26 година да го исклучи...

  Продолжува големата покриеност на потрошувачката на електрична енергија од увоз

  Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2020 година, вкупната потрошувачка на електрична енергија изнесува 671 057 МWh. Бруто-домашното производство на електрична...

  Заев: Со наше учество во гасоводот Александрополис се демонополизира снабдувањето со гас

  Сите граѓани се сопственици на националниот гасовод, што е огромна придобивка за граѓаните и за националните можности на државата. Наместо да биде присутен само...

  Агенцијата за енергетика со нов директор

  Владата му препорача на УО на Агенцијата да го именува за в.д. директор Дарио Николовски, доскорешен раководител на скопските студентски домови    Дарио Николовски е предложен...

  Заев: Идната година почнува изградбата на гасовод со Грција

  Идната година официјално ќе започне проектот за изградба на гасовод со Грција, најави премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил на кој ги набројува...

  Не очекуваме зголемување на цената на струјата, вели Бислимоски

  Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски во интервју за МИА говори за цената на струјата, кондицијата на енергетските...

  Прочитај

  Струја