понеделник, март 8, 2021

ЕДС доминира на целосно либерализираниот пазар на струја во С. Македонија

Компанијата ЕДС, како доминантен играч продаде најмногу струја до крајните потрошувачи во 2019, годината во која за прв пат започна да функционира целосно либерализираниот...
Повеќе
  Почетна Обновливи извори

  Обновливи извори

  Соларните панели на покривите на згради се задолжителни во Берлин од 2023 година

  Во главниот град на Геманија, Берлин, донесена е одлука за задолжително поставување на фотоволтаични или термално-соларни инсталации на покривите на новите згради како и...

  Стартува изградбата на далекуводот Штип – Овче Поле

    Инвестицијата од  1,41 милион евра  треба да биде готова до крајот на октомври годинава   Почна реконструкцијата на основниот 110 киловолтен далекувод од Штип до...

  Германски грант за ЕСМ од 2,4 милиони евра за енергетска транзиција

  Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) во понеделник потпиша договор за грант од 2,4 милиони евра со Германската банка за развој банка (КФВ), средства со...

  „Сименс“ заинтересиран за учество во енергетски и други капитални проекти во земјава

  Делегација на германската компанија „Сименс“, предводена од директорот Удо Ајхлингер, во понеделник беше примена од страна на премиерот, Зоран Заев. Како што соопшти владината прес-служба,...

  Одобрен договорот за фотоволтаичи од милијарда евра меѓу грчката PPC и германската RWE

  Извршниот одбор на грчката Државна компанија за електрична енергија ДЕИ (PPC) го одобри Договорот со германската енергетска компанија RWE, објави компанијата во вторникот. Договорот се...

  Усвоена програмата за работа на Агенцијата за енергетика, приоритет енергетската ефикасност

  Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна седница донесе одлука за давање согласност на Програмата за работа на Агенцијата за енергетика на Република...

  Заев: По 30 години, ќе успее проектот Чебрен вреден до 800 милиони евра

  По 30 години, ќе успее проектот Чебрен вреден помеѓу 600 и 800 милиони евра, вели премиерот Зоран Заев. Заев, во вечерниот дел од дебатата на...

  Што се пловечки соларни панели?

  Како функционираат пловечките соларни панели? Пловечки соларен, исто така познат како пливачки/лебдечки фотоволтаик (FPV), е низа од панели кои пловат над вода. Соларните панели треба...

  Кои домаќинства може да добијат субвенции за енергетска ефикасност

  Програмата на Владата за оваа година предвидува седум мерки за кои се одвоени 52 милиони денари    Владата, на денешната седница, ја усвои Програмата за промоција...

  Прочитај

  Струја