сабота, февруари 27, 2021

ЕДС доминира на целосно либерализираниот пазар на струја во С. Македонија

Компанијата ЕДС, како доминантен играч продаде најмногу струја до крајните потрошувачи во 2019, годината во која за прв пат започна да функционира целосно либерализираниот...
Повеќе

  Хидроцентрали

  Германски грант за ЕСМ од 2,4 милиони евра за енергетска транзиција

  Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) во понеделник потпиша договор за грант од 2,4 милиони евра со Германската банка за развој банка (КФВ), средства со...

  Заев: По 30 години, ќе успее проектот Чебрен вреден до 800 милиони евра

  По 30 години, ќе успее проектот Чебрен вреден помеѓу 600 и 800 милиони евра, вели премиерот Зоран Заев. Заев, во вечерниот дел од дебатата на...

  Заев: Идната година почнува изградбата на гасовод со Грција

  Идната година официјално ќе започне проектот за изградба на гасовод со Грција, најави премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил на кој ги набројува...

  Најмалку 67 компании се заинтересирани за изградба на „Чебрен“

    Рокот за поднесување понуди, како што изјави министерот за економија Крешник Бектеши, истекува денеска   Вкупно 67 компании до вчера покажале интерес за јавниот повик за...

  Грција: Можни проблеми со снабдување со вода на Солун летово заради претерано користење на водата за хидроцентралите

  Грчката државна компанија за енергија ДЕИ испрати предупредување до Регулаторниот орган за енергетика (РАЕ), Министерството за енергетика и операторот на системот за пренос на...

  Заврши главниот дел од реконструкцијата на „Вруток“

  Од ЕСМ велат дека со санацијата на вертикалната шахта од Шарскиот довод, а во 2021 година со санација на вертикалните шахти од Јеловски довод,...

  Владата одлучи: Ќе се продава ТЕЦ Неготиносе а ќе се гради ХЕЦ Чебрен

  Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна седница го задолжи АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) да почне постапка за изработка на физибилити...

  Прочитај

  Струја