понеделник, март 8, 2021

ЕДС доминира на целосно либерализираниот пазар на струја во С. Македонија

Компанијата ЕДС, како доминантен играч продаде најмногу струја до крајните потрошувачи во 2019, годината во која за прв пат започна да функционира целосно либерализираниот...
Повеќе
  Почетна Актуелно

  Актуелно

  Заев: Преку договорот од Преспа остваривме соработка со Грција во енергетиката со што стануваме земја којашто предничи во регионот по инвестиции во зелена енергија

  „Економската соработка со Грција после Преспа бележи развој кој не можеше да се замисли пред тоа“, рече во интервју за Слободна ТВ, претседателот на...

  Стартува изградбата на далекуводот Штип – Овче Поле

    Инвестицијата од  1,41 милион евра  треба да биде готова до крајот на октомври годинава   Почна реконструкцијата на основниот 110 киловолтен далекувод од Штип до...

  Магистралниот гасовод од Скопје до Гостивар ќе биде готов годинава

  Оваа делница е инвестиција од 29 милиони евра, а досега се изградени околу 80 проценти од трасата или заварени се 53 километри цевки од...

  „Сименс“ заинтересиран за учество во енергетски и други капитални проекти во земјава

  Делегација на германската компанија „Сименс“, предводена од директорот Удо Ајхлингер, во понеделник беше примена од страна на премиерот, Зоран Заев. Како што соопшти владината прес-служба,...

  Одобрен договорот за фотоволтаичи од милијарда евра меѓу грчката PPC и германската RWE

  Извршниот одбор на грчката Државна компанија за електрична енергија ДЕИ (PPC) го одобри Договорот со германската енергетска компанија RWE, објави компанијата во вторникот. Договорот се...

  Тендерот за изградба на 68-километарскиот гасовод Неготино – Гевгелија до крајот на годината

  Северна Македонија ќе објави тендер за планирана изградба на 68-километарскиот гасовод Неготино - Гевгелија до крајот на годината, изјави министерот за транспорт Благој Бочварски. Владата...

  Норвешка е најголем извозник на електрична енергија во Европа за 2020 година

  Северна Македонија со 35,7% увоз е еден од поголемите увозници на електрична енергија Според енергетскиот портал www.enappsys.com, Норвешка ја престигна Франција и стана најголемиот нето-извозник...

  Заев: По 30 години, ќе успее проектот Чебрен вреден до 800 милиони евра

  По 30 години, ќе успее проектот Чебрен вреден помеѓу 600 и 800 милиони евра, вели премиерот Зоран Заев. Заев, во вечерниот дел од дебатата на...

  Производството на електрична енергија од јаглен да се замени со производство на електрична енергија од обновливи извори

  Зеленото сценарио во ажурираната Стратегија за развој на енергетиката до 2040 година е најоптимално за развојот на земјата, а за енергетската транзиција предвидена во...

  Прочитај

  Струја