понеделник, март 8, 2021

ЕДС доминира на целосно либерализираниот пазар на струја во С. Македонија

Компанијата ЕДС, како доминантен играч продаде најмногу струја до крајните потрошувачи во 2019, годината во која за прв пат започна да функционира целосно либерализираниот...
Повеќе
  Почетна Проекти

  Проекти

  Стартува изградбата на далекуводот Штип – Овче Поле

    Инвестицијата од  1,41 милион евра  треба да биде готова до крајот на октомври годинава   Почна реконструкцијата на основниот 110 киловолтен далекувод од Штип до...

  Магистралниот гасовод од Скопје до Гостивар ќе биде готов годинава

  Оваа делница е инвестиција од 29 милиони евра, а досега се изградени околу 80 проценти од трасата или заварени се 53 километри цевки од...

  Енергетски ефикасни студентски домови најави Владата, приоритет е „Стив Наумов“

  Програмата ќе се фокусира на студентски домови во државна сопственост во следните градови: Скопје, Прилеп, Битола, Охрид и Штип   Енергетски ефикасни студентски домови во земјава...

  Уште една компанија излезе од „Северен тек 2“, поради можност од санкции од САД

    Компанијата „Рамбол“ се најде во средиштето на конфликтот околу скапиот гасовод од Русија до Германија Консултантската фирма „Рамбол“ одби да учествува во завршувањето на „Северен...

  Кои се десетте меѓународни компании што влегоа во „трка“ за „Чебрен“

  За учество во проектот, во првата фаза, се пријавиле компании од Турција, Кина, Грција, Франција, Шпанија, Италија... Десет големи светски компании од областа на енергетиката...

  Најмалку 67 компании се заинтересирани за изградба на „Чебрен“

    Рокот за поднесување понуди, како што изјави министерот за економија Крешник Бектеши, истекува денеска   Вкупно 67 компании до вчера покажале интерес за јавниот повик за...

  Повеќе од 10 компании го пикираат ТЕЦ „Неготино“

  Владата очекува позитивен исход и за „Чебрен“, бидејќи, како што посочи премиерот, документација подигнале над 70 реномирани компании од областа на енергетиката   Големи светски...

  Според ВМРО-ДПМНЕ, С Македонија ќе влезе во енергетска авантура со изградба на гасна електрана во Грција

  Според партиската Комисија за енергетика, апсурдно е ТЕЦ „Неготино“ да се  продаде, а да се инвестира во Белене или во Александропулос   На повидок е  нова...

  Бектеши објасни кои се условите за учество на тендерот за изградба на гасоводниот систем

  Турските компании „Акса Догалгас Дагити А.С.“ и „Палмет Енерџи Аноним Ширкети“ ќе се „натпреваруваат“ во постапка за конечен избор на компанија со која ќе...

  Прочитај

  Струја