недела, јули 21, 2024
spot_img
Повеќе

    Ковачевски в четврток на Регионална конференција за обновливи извори на енергија во Белград

    Премиерот Димитар Ковачевски во четврток на 17 ноември во Белград ќе учествуваат на Регионалната конференција „Можности за инвестирање во обновливи извори на енергија во Западен Балкан“.

    Како што јави дописникот на МИА од Белград, на Конференција, организирана од амбасадите на Норвешка во Белград и Сараево во соработка со Нордиската стопанска алијанса, Бизнис асоцијацијата Норвешка-БиХ и партнерите за соработка во областа на енергетиката, ќе учествуваат и српскиот претседател Александар Вучиќ, премиерите на Албанија и на Црна Гора, Еди Рама и Дритан Абазовиќ и претседателот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Зоран Тегелтија.

    Конференцијата ќе ја отворат српскиот претседател Вучиќ и заменик министерот за енергетика и специјален пратеник на премиерот на Норвешка за енергетика Андреас Ериксен.

    НАЈНОВИ ВЕСТИ