петок, септември 29, 2023
spot_img
Повеќе

  Влада: Изминатото деноноќие немаше увоз на електрична енергија од странство

  АД увоз на електрична енергија вчера произведе 18.026 мегават часови електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, информираат од Владата.

  При тоа, како што посочуваат, во термоелектраните се произведени 11.662, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци 6.364 мегават часови електрична енергија.

  -Во изминатото деноноќие AД ЕСМ не набави електрична енергија од странство, потенцираат од Владата.

  НАЈНОВИ ВЕСТИ

  Струја