четврток, јули 25, 2024
spot_img
Повеќе

  Поевтинуваат бензините и дизелот

  Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалува за 1,00, а на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 0,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

  Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе биде 84,50 денари, ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе се продава за 82,50, а ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) за 78,00 денари за литар.

  За 1,50 денари се намалува цената и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), и еден литар ќе чини 76,000 денари.

  Поскапува Мазутот М-1 НС за 0,442 денари и цената на еден килограм ќе изнесува 43,343 денари.

  НАЈНОВИ ВЕСТИ