сабота, мај 18, 2024
spot_img
Повеќе

  Поевтинуваат бензините, дизелот поскап за пола денар

  Од полноќ поевтинуваат Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, а дизелот се зголемува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

  Еуросупер БС-95 се намалува за еден денар, а Еуросупер БС-98 за половина денар.

  Согласно одлуката на РКЕ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 86 денари за литар, а Еуросупер БС-98 по цена од 88, 5 денари за литар. Новата цена на дизелот ќе биде 86 денари за литар.

  Непроменета останува малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство.

  Со новата одлука на РКЕ, малопродажните цени на нафтените деривати се намалуваат во просек за 0,25 проценти.

  НАЈНОВИ ВЕСТИ