вторник, мај 21, 2024
spot_img
Повеќе

  Европа од денеска воведува забрана за увоз на руски дизел

  Европа денеска воведе забрана за руско дизел гориво и други рафинирани нафтени производи. Со оваа мерка се очекува да се намали енергетската зависност од Москва и настојувајќи дополнително да ја намали заработката на фосилните горива на Кремљ како казна за инвазијата на Украина, јавува новинската агенција Ројстерс.

  Забраната доаѓа заедно со ограничувањето на цената на енергенсите договорено од демократските држави на Г7.

  Целта е да се намали профитот за финансирање на буџетот и војната на Москва. Европа веќе го забрани рускиот јаглен и поголемиот дел од сурова нафта, додека Москва ги прекина повеќето испораки на природен гас.

  Овој потег е последниот дел од меѓународниот притисок да се ограничи воениот фонд на рускиот претседател Владимир Путин за неговиот напад врз Украина, со таргетирање на неговиот клучен извоз.

  ЕУ во декември воведе ембарго на руската сурова нафта што доаѓа по море и заедно со партнерите од Г7, постави ограничување од 60 долари по барел за извоз низ целиот свет. Второто ембарго ширум ЕУ, на руското гориво, треба да стапи на сила во недела. Тоа е насочено кон руски рафинирани нафтени производи како што се бензин, дизел и гориво за греење, кои пристигнуваат на бродови.

  Дизелот е од клучно значење за економијата бидејќи се користи во автомобили, камиони за транспорт на стоки, земјоделски машини и фабрички машини.

  Членките на ЕУ отсега ќе купуваат дизел гориво од САД, Блискиот Исток и Индија за да го заменат руското гориво кое во еден момент покриваше десет проценти од потребите на Европа.

  Цената на дизелот може да порасне поради зголемените транспортни трошоци и закрепнувањето на побарувачката во Кина, чија економија излегува од драконските ограничувања наметнати од пандемијата Ковид-19.

  НАЈНОВИ ВЕСТИ