петок, април 19, 2024
spot_img
Повеќе

  Дизелот поскапува за еден денар, бензините поевтини за половина денар поскапува за еден денар, бензините поевтини за половина денар

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,62% во однос на одлуката од 03.8.2023 година.

  Од полноќ, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 0,50 ден/лит, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 ден/лит.

  Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,760 ден/кг и сега ќе изнесува 45,791 ден/кг.

  Од 8.8.2023 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

  Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 85,00 (денари/литар)

  Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 87,00 (денари/литар)

  Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 79,50 (денари/литар)

  Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 79,00 (денари/литар)

  Мазут М-1 НС 45,791 (денари/килограм)

  НАЈНОВИ ВЕСТИ