вторник, мај 21, 2024
spot_img
Повеќе

  Цените на нафтата паѓаат трета недела по ред

  На светските берзи цените на нафтата паднаа и минатата недела, трета по ред, бидејќи забавувањето на растот на глобалната економија и рестриктивните мерки во Кина против COVID-19 ќе ја ослабат побарувачката за енергетски производи.

  Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела падна за 4,6 отсто, на 83,63 долари, додека на американскиот пазар барелот падна за 4,7 отсто, на 76,28 долари.

  Падот на цените трета недела по ред главно се должи на загриженоста на трговците за ширењето на COVID-19 во Кина, најголемиот светски увозник на нафта.

  Во петокот, Кина објави нов рекорден број случаи на вирусот, а некои градови продолжуваат да спроведуваат мерки за спречување на новиот бран на ширење на вирусот, ограничувајќи ја подвижноста.

  Ограничувањата почнуваат да ја намалуваат побарувачката за гориво, која се проценува дека е околу 1 милион барели дневно пониска од просекот, пишуваат аналитичарите на ANZ во изгледите на пазарот.

  НАЈНОВИ ВЕСТИ