петок, јуни 21, 2024
spot_img
Повеќе

  Бугарија и Грција потпишаа договор за соработка во градењето терминал за течен природен гас

  Грција и Бугарија потпишаа договор според кој Бугарија ќе се приклучи на терминалот за течен природен гас (ЛНГ) во северна Грција. Проектот, кој ужива силна поддршка од САД, има за цел да ја зголеми енергетската диверзификација во Југоисточна Европа, што зависи многу од рускиот природен гас.

  Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и неговиот бугарски колега Бојко Борисов присуствуваа на договорот во Атина според кој бугарското државно претпријатие Булгартрансгас ќе земе удел од 20 проценти во грчката компанија Гастраде, која гради терминал во близина на градот Александрополис, на северниот дел на Егејот, крај грчко-турската граница. и Бугарија.

  „Оваа голема инвестиција ќе помогне во нашата крајна цел да го претвориме нашето источно пристаниште во глобален енергетски центар. „Придобивките се исто така геополитички – се создава нова оска за диверзификација на патиштата со природен гас не само за Бугарија, туку и за Централна Европа, која веќе нема да има само еден извор на енергија“, рече грчкиот премиер Мицотакис, пренесоа агенциите.

  За проектот е обезбеден буџет од 383 милиони евра, од кој дел ќе биде финансиран од ЕУ, која веќе даде 50 проценти за физибилити студија. Изградбата на терминалот треба да трае 24 месеци, а се планира да започне со работа кон крајот на 2022 година.

  Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, за време на потпишувањето на договорот рече дека е постигнато решение што ги задоволува сите страни, како инвеститори, така и партнери и дека природниот гас од сите делови на светот ќе пристигне во регионот преку терминалот. Тој нагласи дека проектот, кој се реализира среде пандемија, ќе им помогне на економиите на земјите од регионот.

  НАЈНОВИ ВЕСТИ