понеделник, октомври 2, 2023
spot_img
Повеќе

  Берлински процес 2020: Државните лидери ја одобруваат Зелената агенда за Западен Балкан на самитот во Софија

  Бугарскиот премиер Бојко Борисов рече дека земјите од Југоисточна Европа кои имаат намера да се приклучат на Европската унија се согласија со нејзината Зелена агенда за Западен Балкан. Самитот беше организиран во Софија во рамките на Берлинскиот процес на кој ко-домаќин беше и премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев.

  Највисоки претставници од Европската унија, нејзините земји-членки и владите на земјите од Југоисточна Европа присуствуваа на самитот во Софија. Таа беше организирана во рамките на Берлинскиот процес. Бугарскиот премиер Бојко Борисов рече дека водачите на државите во регионот кои се обидуваат да се приклучат на ЕУ се согласиле со Зелената агенда за Западен Балкан.

  „Ние сакаме тие луѓе да имаат повисок приход и сакаме да ги задржиме тие луѓе што живеат во регионот“, рече тој.

  Одобрувањето на акциониот план за заедничкиот регионален пазар и наведената агенда ќе го зајакнат економскиот раст, истовремено решавајќи ги некои поврзани еколошки и здравствени предизвици и нудејќи огромен потенцијал за раст и создавање нови работни места, рече премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, кој беше ко-домаќин на состанокот.

  Заев истакна дека Фондот за гарантирање на Западен Балкан може да донесе инвестиции од 20 милијарди евра, покрај планираните грантови од 9 милијарди евра. „Влеговме во нова фаза на нашата соработка“, подвлече тој.

  Германската канцеларка Ангела Меркел честиташе за напредокот во транзицијата кон економија без СО2 во светло на предизвиците со пандемијата COVID-19. „Треба да се согласувате едни со други. Не заборавајте на ова Тоа е навистина важно “, рече таа.

  Иницијативата е дел од Економскиот и инвестициски план за Западен Балкан во износ од 9 милијарди евра Треба да се спроведе со средства од ИПА III. Зелената агенда за Западен Балкан е нацрт за климатските активности, циркуларната економија, биодиверзитетот, одржливите системи за храна и руралните области и борбата против загадувањето.

  Планот за развој дефинираше проекти во области на одржлив транспорт, чиста енергија, животна средина и клима, дигитализација, човечки капитал и приватниот сектор. Некои од главните компоненти се обновливи извори, транзиција од јаглен, бран за реновирање и управување со отпад и отпадни води.

  Претседателот на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, нејзиниот потпретседател и висок претставник за надворешна политика и безбедност Јозеп Борел и комесарот за соседство и проширување Оливер Вархели присуствуваа на состанокот.

  Исто така присутни на самитот, кој се одржуваше онлајн, поради пандемијата на коронавирусот, беа и претставниците на Советот за регионална соработка, Регионалната канцеларија за соработка со млади (RYCO), Договорот за слободна трговија на Централна Европа (ЦЕФТА), Организацијата за економска соработка и Развој (ОЕЦД), Европската инвестициска банка (ЕИБ) и Европската банка за обнова и развој (ЕБОР).

  НАЈНОВИ ВЕСТИ

  Струја