четврток, март 23, 2023
spot_img
Повеќе

  За половина денар поевтинуваат бензинот и дизелот

  Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за 0,50 денар/литар, малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 1,00 денар/литар, додека цената на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,818 ден/кг и сега ќе изнесува 35,393 ден/кг, соопшти Регулаторната комисија за енергетика, наведувајќи дека станува збор за намалување во просек з 1,35 отсто.

  Новите цени ќе изнесуваат:

  Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95    –  67,00 (денари/литар)
  Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98     –  69,00 (денари/литар)
  Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)    –  56,50 (денари/литар)
  Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) –  45,50 (денари/литар)
  Мазут М-1 НС                                             – 35,393 (денари/килограм)

  НАЈНОВИ ВЕСТИ

  Струја