петок, јуни 21, 2024
spot_img
Повеќе

    Во март 79 отсто од потрошената струја од домашни извори

    Во март годинава во земјава вкупно се потрошени 576.974 мегават часови електрична енергија, 22,692 милиони нормални кубни метри природен гас, 454.378 тони јаглен и 81.059 тони нафтени продукти.

    Според податоците на Државниот завод за статистика, 79 отсто од потрошената електрична енергија е од домашно производство, а 98,1 процент од вкупно потрошениот јаглен е употребен за производство на струја.

    НАЈНОВИ ВЕСТИ