сабота, мај 18, 2024
spot_img
Повеќе

  Речиси 95 проценти од потрошената струја во август е од домашни извори

  Во август годинава во земјава вкупно се потрошени  525.962 мегават часови електрична енергија, 36,719 милиони нормални кубни метри природен гас, 315.301 тон јаглен и 81.663 тони нафтени продукти.

  Според податоците од Државниот завод за статистика, 94,7 отсто од потрошената електрична енергија е од домашни извори, а 95,8 проценти од вкупно потрошениот јаглен е употребен за производство на струја.

   

   

  НАЈНОВИ ВЕСТИ