сабота, јули 20, 2024
spot_img
Повеќе

  Поскапуваат и бензинот и дизел горивото

  Од полноќ поскапуваат горивата од 1,5 до 2,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

  Цената на Еуросупер БС-95 се зголемува за 1,5 денари за литар и тој ќе се продава по цена од 82,5 денари за литар.

  За два денари поскапуваат и Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство, а за 2,5 денари дизелот.

  Согласно одлуката на РКЕ, новата цена на Еуросупер БС-98 ќе биде 85 денари за литар, а малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство 75 денари за литар. Новата цена на дизелот ќе биде 76,50 денари за литар.

  Се зголемува и малопродажната цена на мазутот за 1,040 ден/кг кој од полноќ ќе се продава по цена од  46,720 ден/кг.

  НАЈНОВИ ВЕСТИ