недела, јули 21, 2024
spot_img
Повеќе

  Од полноќ поскапува бензинот БС-98

  Од  ноќеска по полноќ за два денари по литар ќе се зголеми цената на бензинот од 98 октани. Цените на останатите горива не се менуваат, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

  Малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-95, на Еуродизел (Д-Е V), на нафтата за домаќинствата – екстра лесното масло (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС не се менуваат.

  По полноќ цените на нафтените деривати ќе изнесуваат:

  Моторен бензин Еуросупер БС – 95       90,00 (денари/литар)
  Моторен бензин Еуросупер БС – 98       92,50 (денари/литар)
  Дизел гориво Еуродизел БС (Д-Е V)    100,50 (денари/литар)

  Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 97,00 (денари/литар)
  Мазут М-1 НС                                       49,483 (денари/килограм)

  НАЈНОВИ ВЕСТИ