недела, март 7, 2021

ЕДС доминира на целосно либерализираниот пазар на струја во С. Македонија

Компанијата ЕДС, како доминантен играч продаде најмногу струја до крајните потрошувачи во 2019, годината во која за прв пат започна да функционира целосно либерализираниот...
Повеќе

  Од полноќ бензините поевтинуваат, а дизелот поскапува

  Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 се намалуваат за 1,50 денар/литар, додека малопродажните цени на еуродизел (Д-Е V) и на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денар/литар, информираат од Регулаторната комисија за енергетика.

  Така од полноќ, новата цена на Еуросупер БС – 95 ќе биде 59 денари за литар, а на Еуросупер БС – 98 ќе биде 61 денар.

  Повисоки ќе бидат цените на еуродизел БС (Д-Е V) и екстра лесното масло за домаќинство кои ќе се продаваат по 50 денари за литар.

  Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,302 ден/кг и ќе изнесува 25,968 ден/кг.

  Latest Posts

  НАЈНОВИ ВЕСТИ

  Струја