среда, април 17, 2024
spot_img
Повеќе

  Од 1 ноември ќе работи ТЕ-ТО

  Од 1 ноември ќе работи когенеративната термоелектрана ТЕ-ТО, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

  Тој не откри од каде е набавен гас за нејзината работа, ниту прецизираше кој ќе ја користи струјата која овој капацитет ќе ја произведе.

  Како што рече Бектеши по средбата со претставници на прехранбената индустрија, топлинска енергија ќе има.

  Засега АД ЕСМ целосно ги задоволува потребите за струја на домаќинствата и на малите потрошувачи исклучиво од сопствените, домашни капацитети.

   

  НАЈНОВИ ВЕСТИ