недела, јуни 16, 2024
spot_img
Повеќе

    Ново поевтинување на бензините, цената пониска за два денари за литар

    Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за два денара по литар, а цената на другите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,89 отсто.

    Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 86,5, а ЕУРОСУПЕР БС – 98 сега ќе се продава за 88,5 денари за литар. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС не се менуваат и остануваат 90, односно 85,5 денари за литар и 43,046 денари за килограм.

    Од РКЕ посочуваат дека референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување кај бензините во просек за 4,336 отсто, кај дизелот за 2,826, кај екстра лесното за 2,731 и кај мазутот за 2,066 отсто. Курсот на денарот во однос на доларот е повисок за 0,143 отсто.

    НАЈНОВИ ВЕСТИ