сабота, јули 20, 2024
spot_img
Повеќе

  Ковачевски – Мицотакис: Заедничките стратешки проекти се од голема важност за долгорочната енергетска независност

  Претседателот на Владата на Северна Македонија, Димитар Ковачевски оствари билатерална средба со грчкиот колега Киријакос Мицотакис, во Прага.

  Ова е втора средба која се случува по само неколку недели, кога премиерот Ковачевски и владината делегација беа во Атина на средби со грчката влада предвoдена од премиерот Мицотакис на која меѓу другото беше договорено непречено снабдување со лигнит и јаглен којшто доаѓа од рудниците во Грција.

  За време на разговорот двајцата премиери уште еднаш ја потенцираа важноста од соработката во енергетскиот сектор, за која се согласија дека има голем потенцијал, ако се земат предвид заедничките проекти за изградба на терминалот за течен нафтен гас во Александруполи, како и гасното поврзување помеѓу двете земји.

  Заедничките енергетски проекти се од значење за Република Северна Македонија како нови извори за снабдување со гас како поеколошки и поевтин енергенс, како и од можноста да стане регионален центар за понатамошен транзит и дистрибуција на гасот на земјите од регионот.

  НАЈНОВИ ВЕСТИ