среда, февруари 21, 2024
spot_img
Повеќе

  Горивата поскапуваат од половина до еден денар по литар

  Цената на дизел горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за еден денар за литар, а бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува за половина денар, додека цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

  Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,6 отсто.

  Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95  ќе биде 77,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе се продава за  79,5, ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) за 67,5, а Екстра лесното масло за горење (ЕЛ-1) за 66,5 денари за литар.

  Со одлуката на РКЕ, за 0,273 денари за килограм се намалува малопродажната цена на  Мазутот и ќе изнесува 38,882 денари.

  Од РКЕ посочуваат дека референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај бензините во просек за 0,761 отсто, кај дизелот за 2,455 и кај екстра лесното масло за 2,227 отсто, додека кај мазутот има намалување е за 1,217 отсто.

  Курсот на денарот во однос на доларот по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,259 отсто.

  НАЈНОВИ ВЕСТИ