сабота, јули 20, 2024
spot_img
Повеќе

  Гасоводот Северен тек 1 затворен поради редовно одржување, загриженост за можен прекин

  Испораката на руски природен гас во Германија преку балтичкиот гасовод Северен тек 1 е сопрена на десет дена поради работа на годишното одржување,  при што Германија е загрижена дека откако ќе заврши работата, Русија би можела да го прекине протокот на гас.

  Германските власти се сомничави во намерите на Москва, особено откако руски Гаспром во минатиот месец го намали протокот на гас преку Северен тек 1 за 60 насто. „Газпром“ ги наведе техничките проблеми во врска со гасната турбина што го придвижува компресорот што партнерот „Сименс енерџи“ го испрати во Канада на одржување и не можеше да биде вратен поради санкциите наметнати на Русија поради нејзината инвазија на Украина. Канада објави дека ќе дозволи важниот дел да биде испорачан во Германија, наведувајќи ги сериозните тешкотии со кои ќе се соочи нејзината економија без недоволно снабдување со гас.

  Германската влада е загрижена дека снабдувањето со гас би можело да биде намалено или трајно прекинато.

  Германскиот министер за економија Роберт Хабек предупредил дека земјите од ЕУ мора да бидат подготвени во случај испораката на гас да не продолжи, јавува “BBC”.

  Го обвинил Кремљ дека го користи гасот како оружје како одговор на санкциите на ЕУ поради војната во Украина.

  Хабек признал дека Германија станала премногу зависна од рускиот гас.

   

  НАЈНОВИ ВЕСТИ