среда, февруари 8, 2023
spot_img
Повеќе

  Гасот во Европа првпат во историјата се искачи над илјада долари за 1.000 кубни метри

  Цената на гасот во Европа денеска, првпат во историјата, се искачи на илјада долари за илјада кубни метри гас.

  Гасот што треба да се испорача во октомври на холандската берза денеска се тргуваше за 1.031,3 долари за 1.000 кубни метри, што е пораст од над 11 проценти за еден ден.

  Директорот на природни ресурси и артикли во компанијата Фич, Дмитриј Мариченко изјави дека е можен понатамошен раст на цената на гасот ако зимата биде многу студена и ако има дефицит во понудата.

  – Најголем тест и за цената на гасот и за потрошувачите ќе биде зимата. Ако времето е студено, а имаме физички недостиг на гас, цените би можеле да бидат повисоки, истакна Маринченко.

  Тој додаде дека растот на цената на гасот е и рефлексија на актуелната конкуренција помеѓу европските и азиските купувачи на течниот природен гас, малите резерви во европските капацитети за складирање гас и недоволното зголемување на испораките на најголемите снабдувачи на гас во Европа, пред се „Газпром“.

  НАЈНОВИ ВЕСТИ

  Струја