вторник, јуни 6, 2023
spot_img
Повеќе

  ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува за половина денар по литар

  Бензинот ЕУРОСУПЕР БС95 од ноќеска на полноќ поскапува за половина денар по литар, а цената на останатите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со оваа одлука се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,21 отсто.

  Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС95 изнесува 61 денар за литар, а ЕУРОСУПЕР БС98 и понатаму ќе се продава за 62,5, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 53, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 52,5 денари за литар.

  Со одлуката на РКЕ за 0,062 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС изнесува 28,763 денари.

  Како причина за промената на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат зголемените референтни цени на светскиот пазар кај бензинот во просек за околу 2,036 отсто, како и  за 0,354 отсто понискиот курс на доларот во однос на денарот.

  НАЈНОВИ ВЕСТИ

  Струја