вторник, јуни 6, 2023
spot_img
Повеќе

  Дизелот поевтинува за 1,5 денари, цената на бензините иста

  Од полноќ за денар и половина се намалува цената на дизелот, а за денар на Екстра лесното масло за домаќинства, додека цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

  Новата цена на дизелот ќе биде 66,5 денари за литар, а на Екстра лесното масло за домаќинство 66 денари. Еуросупер БС-95 ќе се продава по иста цена од 75 денари за литар, а Еуросупер БС-98 за 77 денари за литар.

  Малопродажната цена на мазутот се намалува за 0,607 денар/килограм и сега ќе изнесува 41,245 ден/кг.

  Намалувањето се должи на пониските цени на нафтените деривати на светските берзи во изминатиот седумдневен период.

  НАЈНОВИ ВЕСТИ

  Струја