сабота, февруари 27, 2021

ЕДС доминира на целосно либерализираниот пазар на струја во С. Македонија

Компанијата ЕДС, како доминантен играч продаде најмногу струја до крајните потрошувачи во 2019, годината во која за прв пат започна да функционира целосно либерализираниот...
Повеќе

  Дизелот по стара цена, бензинот поевтинува за половина денар

  Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за половина денар по литар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,41 отсто.

  Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 59, а ЕУРОСУПЕР БС-98  ќе се продава за 61 денари за литар. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ1) остануваат 50,5 денари за литар.

  Со одлуката на РКЕ за 0,109 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 26,754 денари.

  Како причина за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат намаленат референтна цена на бензинот во изминатите седум дена во просек за околу 2,515 отсто, зголемената кај дизелот за околу 0,074 отсто, како и за 0,006 отсто повисокиот курс на денарот во однос на доларот.

  Latest Posts

  НАЈНОВИ ВЕСТИ

  Струја