четврток, март 4, 2021

ЕДС доминира на целосно либерализираниот пазар на струја во С. Македонија

Компанијата ЕДС, како доминантен играч продаде најмногу струја до крајните потрошувачи во 2019, годината во која за прв пат започна да функционира целосно либерализираниот...
Повеќе

  Цените на горивата остануваат непроменети

  Цените на нафтените деривати остануваат исти во следните седум дена. Единствено се зголемува цената на мазутот, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

  Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,355 ден/кг и ќе изнесува 25,666 ден/кг.

  Од 29.9.2020 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

  Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 60,50 (денари/литар)
  Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 62,50 (денари/литар)
  Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 49,50 (денари/литар)
  Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 49,50 (денари/литар)
  Мазут М-1 НС 25,666 (денари/килограм).

  Latest Posts

  НАЈНОВИ ВЕСТИ

  Струја