вторник, мај 21, 2024
spot_img
Повеќе

  Бензинот 98 поскап за 2 денари, екстра лесното масло поевтинува за 3 денари

  Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 од вечер на полноќ се зголемува за 2,00 денара по литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 3,00 денари, соопшти Регулаторната комисија за енергетика

  Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Мазутот М-1 НС не се менуваат.

  Од 4.11.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

  Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 90,50 (денари/литар)

  Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 94,50 (денари/литар)

  Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 99,00 (денари/литар)

  Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 93,00 (денари/литар)

  Мазут М-1 НС 50,067 (денари/килограм)

  НАЈНОВИ ВЕСТИ