недела, јуни 16, 2024
spot_img
Повеќе

    Бензините поевтинуваат за 2 денари, дизелот за 1,5 денари

    – Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалуваат за два денара, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 1,50, а на Екстра лесното масло за домаќинство за еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.

    Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС 95 е 84,50 денари, на ЕУРОСУПЕР БС – 98 е 86,50, ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) ќе се продава за 86,50, а Маслот за горење Екстра лесно за 82,50 денари за литар.

    За 0,027 денари поскапува Мазутот М-1 НС и еден килограм ќе чини 41,810 денари за килограм.

    НАЈНОВИ ВЕСТИ