понеделник, ноември 28, 2022
spot_img
Повеќе

  Бензините и дизелот поскапуваат за половина денар

  Бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V)  од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина денар по литар, а цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) останува на исто ниво, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

  Новата цена на литар ЕУРОСУПЕР БС -95  ќе изнесува 67,50 денари, 69,5 денари ќе чини литар ЕУРОСУПЕР БС -98,  а 60 денари ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V).  Екстра лесното 1 (ЕЛ-1)  и натаму ќе се продава по 59 денари за литар.

  Со одлуката на РКЕ, малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,262 денари за килограм и ќе изнесува 33,881 денари.

  Зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати во просек е за 0,62  проценти во однос на одлуката на РКЕ од 25 месецов.

  -Во изминатиот седумдневен период сите референтни цени на светските берзи во просек бележат зголемување: бензинот за 1,853 проценти, дизелот за 1,775  проценти и екстра лесното масло за 1,822 проценти и кај мазутот зголемувањето е за 1,395 проценти. Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е понизок за 0,262 проценти, наведува Регулаторната комисија за енергетика.

  НАЈНОВИ ВЕСТИ

  Струја