вторник, февруари 7, 2023
spot_img
Повеќе

  Азески: Мора да се прогласи енергетска криза

  Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески смета дека мора да се прогласи енергетска криза и уверува дека компаниите нема да се соочат со рестрикции.

  – Оваа работа не може да помине без прогласување на енергетска криза во државата. Не знам какви се ингеренциите во ваква констелација на Влада која е во оставка во моментов, но криза мора да прогласи за полесно да ги носи решенијата во моментот кога ќе тргне огромната потрошувачка со промената на временските услови и со резервите што ги имаме, истакна Азески вечерва во емисијата „Топ тема” на телевизија Телма.

  Вели дека веројатно ќе дојде до здружување на компаниите за купување на електрична енергија за цела 2022 година по фиксна цена која ќе ја платат авансно со што ќе ги обезбедат потребните количини.

   

  НАЈНОВИ ВЕСТИ

  Струја