петок, април 19, 2024
spot_img
Повеќе

  Горивата поскапуваат од полноќ

  Со одлуката на РКЕ, малопродажните цени на нафтените деривати во просек ќе пораснат за 3,36 отсто

   

  Поскапуваат горивата ноќеска од полноќ.

  Дизелот поскапува за 3,5 денари за литар, а екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари.

  Бензините поскапуваат за два денари, според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика.

  Со одлуката, малопродажните цени на нафтените деривати во просек ќе пораснат за 3,36 отсто.

  Новата малопродажна цена на ЕУРОДИЗЕЛ и на екстра лесното масло за домаќинство ќе изнесува 63,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 73, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 75 денари за литар.

   

  НАЈНОВИ ВЕСТИ