понеделник, март 8, 2021

ЕДС доминира на целосно либерализираниот пазар на струја во С. Македонија

Компанијата ЕДС, како доминантен играч продаде најмногу струја до крајните потрошувачи во 2019, годината во која за прв пат започна да функционира целосно либерализираниот...
Повеќе

  Бензините поскапуваат од половина до еден денар

  За половина денар поскапуваат Еуросупер БС-95, дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство, а Еуросупер БС-98 за еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика на С Македонија.

  Согласно оваа одлука, од полноќ Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 60 денари за литар, дизелот по цена од 53,50 денари за литар, а Екстра лесното масло за домаќинство 53,50 денари за литар, а новата цена на Еуросупер БС-98 ќе биде 62,00 ден/литар.

  Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,081 ден/кг со што тој во следните седум дена ќе се продава по цена од 28,287 ден/кг.

  Зголемувањето на цените на нафтените деривати се должи на поскапувањето на бензините на светските пазари.

  Новите цени на нафтените деривати ќе важат во следните седум дена. 

  Latest Posts

  НАЈНОВИ ВЕСТИ

  Струја